301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Mayıs 2018 - Salı 17:22 Bu haber 1574 kez okundu
 
İnsanat Bahçeleri - Aykut Baş
Evran Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni ve Yazarı Aykut Baş'ın yeni yazısı.
Makaleler Haberi


İnsanat Bahçeleri

 

Yıllar geçtikçe dünya sürekli değişiyor. Bu değişimden şüphesiz Türkiye’de payını alıyor. Tüm ülkeler modern ve büyük şehirler inşa etme peşinde. Bu konuda ülkemizde geri kalmıyor. Hocamın da dediği gibi çok katlı insan siloları yükseliyor her yerden.

Gökdelenlerin olduğu şehirler nede modern değil mi?

Şehirlerin her yanı betonarme ile sarılırken aralara yapılan orta ölçekli yeşillik parklar ve alanlar nefes alma noktaları gibi sırıtıyor. Bu alanların reklamını yapıp şehrimize yeşil alan kazandırıyoruz diyen belediyelerimiz. Ne yazık ki arka planda şehirlerin ciğerlerinin katliamına doğrudan yada dolaylı olarak imza atıyorlar.

İnsanın da doğaya ait akıllı bir canlı olduğu gerçeğini unuttuğumuzdan mıdır nedir. Hayvanat bahçelerine tıkıp bir dönem izlediğimiz hayvanların yerini artık koca koca gökdelenlerin bir duvar gibi sardığı orta ölçekli yeşil seyir alanlarında bir birleri ile etkileşime geçme çabalarında bulunan insanların aldığı İNSANAT BAHÇELERİ’nde yaşar olduk

En son ne zaman toprağa bastınız. Hayır biraz eştiğiniz de altında atık piller poşetler çıkan toprağı kast etmiyorum.

Gerçekten bir toprağa en son ne zaman bastınız. İnsanın doğa ile rahatladığını en bilgisizi bile bilir. İşte bu gerçeği bile bile şehirlerin betonarme surlarının içerisinde hapsolmuş yaşıyoruz. Bu yaşam şeklinin sonucunda da depresif sürekli mutsuz bir yaşam bunalımına giriyoruz. Neden varım niye yaşıyorum ki diyerek kendimizi bitirmeye başlıyoruz. Ruhumuzun yeşile olan doğaya olan hasreti arttıkça iç huzursuzluğumuz da aynı şekilde artış gösteriyor. Bu kalitesiz ve depresif hayat çizgisinde yaptığımız betonların içerisine hapsettiğimiz çocukların da gelişimlerini mahvediyoruz.

Onları koruduğunuzu sanırken daha ufacık yaşta tüm dünya ile iletişime geçebileceği interneti altın tepside sunuyoruz. Konuyu internet olmasına getirmiyorum. Zaten konumuz internet de değil.

Aman dışarı çıkmasın aman bana bulaşmasın diyerek sürekli internetin başına gönderdiğimiz çocukların gelişimlerini kötü etkileyecek içeriklere kolay ulaşım yolunu güvensizce açmamıza laf ediyorum. Yoksa internet iletişim alanına çağ atlatmış önemli bir araç. Nimetlerinden faydalanmadığımız bir günümüz yoktur herhâlde.

SÜREKLİ İNSAN NASIL UZUN YAŞIYORDU DİYE SORUYORUZ.

Şehirlere tıkışıp sonrasında da yaşam kalitesinin düşmesi ile dev hastaneler ve sayısız ilaç fabrikalarına ihtiyaç duyduğumuz yaşantımız da “Yav eskiden nasıl uzun ve sağlıklı yaşıyorlarmış”  diye kendimize sorup duruyoruz. Özellikle çıt kırıldım olmaya başladığımız bir gerçek. Ufak bir terslikte hemen vücudumuz hop gardı indirip teslim oluyor. Bu sistem de yetişen çocuklarımız daha da kırılgan bir yapıya sahip oluyorlar.  Oysa toprak ile etkileşime geçen doğanın bakterilerine kucak açan insanın, metabolizmasının daha güçlü olduğu gerçeği doktor olmasam da bir insan olarak gözlerimin önünde duruyor ve hepimiz biliyoruz. Aslında insanlığın asıl günümüzde ki sorunu doğadan koparak kimyasalların içerisinde yaşamaya çalışması gibi duruyor.

Gıda diye yediğimiz sayısız kimyasal bileşenin doğanın verdiği nimetleri para ve yüksek üretim uğruna şifa kaynağı gıdaları birer kimyasal bozuklukla dolu hale getirmemiz günümüz deki çıt kırıldım insanlığın temel problemleri aslında.

Son olarak Burada ki eleştiri BETONLAŞAN  dünya ve Doğa’dan kopan İNSAN. Bu nedenle dolaylı olarak araya dalan konular da yapıcı eleştirilerinize her zaman saygı göstereceğimi bilmenizi isterim.

NE DİYELİM ;

Dikey yükselmiş betonarme binaların sıkıcı ve pis havasının eşliğinde onların gölgesinde yürüdüğünüz şehirler değil de etrafı tertemiz ağaçların kapladığı gölgesinde yürüyeceğiniz bolca ağacın olduğu yeşil yemyeşil şehirlerin temennisi ile.

SURÇ-İ LİSAN ETTİM İSE AFFOLA!

Kaynak: (EHA) - Evran Haber Ajansı Editör: admin
 
Etiketler: İnsanat, Bahçeleri, -, Aykut, Baş,
Yorumlar
Bizim Gazete
Nöbetçi Eczane

Alıntı Yazarlar
Kırşehir
Çok Bulutlu
Güncelleme: 16.09.2019
Bugün
12° - 25°
Salı
14° - 27°
Çarşamba
16° - 30°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Kırşehir

Güncelleme: 15.09.2019
İmsak
04:55
Sabah
06:21
Öğle
12:51
İkindi
16:21
Akşam
19:09
Yatsı
20:29
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı