Biyografiler

Aykut Baş

Aykut Baş

Yazar
Okuma Süresi: 3 dk.
Google News

Aykut Baş 10.01.1996’da İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaöğretimini Kırşehir Sırrı Kardeş ilk öğretim okulunda tamamladıktan sonra Kırşehir Endüstri Meslek Lisesinde Bilgisayar bölümünde eğitim hayatına devam etti. 2012 yılında gazetecilik hayatına 3 arkadaşı ile birlikte kurduğu yerel bir haber portalı ile katılan Aykut Baş, aynı yıl içerisinde haber portalını başka bir firmaya satarak evranhaberajansi.com’u 2 arkadaşı ile birlikte kurdu. Kısa bir süre sonra haber portalının tüm haklarını arkadaşlarına paylarını ödeyerek satın aldı.

EHA dışında 2013 yılı Kasım ayında yerel haberlerin yayını için Kırşehir’e özgü bir haber portalı kurdu. Ekibi ile birlikte hazırladığı web programlarının yayını için Evran TV’yi kurdu. Bir süre ayrı web siteleri olarak yayın hayatılarını sürdüren platformlardan birisi 2018 diğeri 2020 yılında faaliyetlerini sonlandırarak evranhaberajansi.com bünyesine katıldı. Haber portallarının yanı sıra farklı zamanlarda iki farklı e-ticaret platformu kurdu.

2016 yılında Gazetecilik hayatını profesyonel hayata taşımak adına Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde eğitim hayatına başladı. 2020 yılında okuldan mezun olarak profesyonel olarak gazetecilik hayatını sürdürdü.

2017 yılından itibaren yerel bir gazetede köşe yazıları yayınlanmaya başladı.

2018’in Mayıs ayında savunmagünlüğü.com’u kurdu. Bu alanda Milli Sistemler isimli programı bizzat kendisi seslendirerek hazırladı.

Bu gün Evran Haber Ajansı Azerbaycan Türkçe’si ve İngilizce olmak üzere Türkçe ile beraber 3 ayrı dilde yayın yapmaktadır.

Derviş Sıddık, 21. Yüzyıl Hafiyesi: Pişmandar, 21. Yüzyıl Hafiyesi: Çarpışma ve Komutan Akbay isimli yayımlanmış dört kitabı bulunmaktadır. Savunma Günlüğü haber portalının genel yayın yönetmeni ve imtiyaz sahibidir.

2021 yılında ingilizce haber portalı Breaking Tidings’i kurmuştur. Ancak platform 2022 yılında faaliyetlerini sonlandırmıştır.

2022 yılında defensediary.com’u kurmuştur.

2022 yılında, evranhaberajansi.com’u devrederek gazetecilik hayatından ayrılmıştır.